33 Yorumlar

 1. Akın MEME

  Sayın TEMAD Başkanım Hamza DÜRGEN ve Yardımcıları,

  Eğer mümkünatı var ise ‘BİR YORUM YAZ’ sayfasını boydan biraz genişletirseniz memnun oluruz. Neden derseniz bazan sayfa boyunu aşan yorumlar yapmak zorunda kalıyoruz, o zamanda;

  Sayfa hakimiyeti kayboluyor, yazıya hakimiyet azalıyor, Dil Bilgisi, imla vs. gibi hatalar oluşuyor, bu mahsurları en aza indirmek açısından sayfa boyunun biraz daha uzun olması gerekebiliyor.

  Saygılarımla, arz ederim.

  Yanıt
 2. Akın MEME

  TEMAD Hukuk Komisyonundaki Sayın Avukatlarımızın ve diğer Avukatlarımızın ‘5 Nisan Avukatlar Gününü’ kutlar, Yeni çıkacak ‘Askerlik Kanununda’ As(t)subay (Sunay)’larımızın haklarının yakın takipçisi olmalarını,

  Saygılarımla, arz ederim.

  Yanıt
 3. Üzeyir çoban

  Akın kardeşim yorumlarını okudum güzel ve hassas konulara temas etmişsin sana katılıyorum ve emeğine sağlık diyorum

  Yanıt
 4. Akın MEME

  İLGİ : 17-02-2019 / 20-02-2019 ve 01-03-2019 tarihli arz’larımın genişletilmiş ve geliştirilmiş devamıdır.

  Sayın TEMAD Başkanım Hamza DÜRGEN ve Yardımcıları,

  08-03-2019 tarihinde Sayın Milli Savunma Bakanımız Hulusi AKAR’ın basınımıza yaptığı açıklamalardan bu günkü manada Dünyada 1980’li yıllarda sadece Romanya ve Türkiye’de kalan (Halen Romanya’da devam ediyor mu bilmiyorum.) Yedek Subaylık sisteminin devam edeceğini öğrenmiş bulunuyorum. Bu günkü manada devam edecek Yedek Subaylık sistemiyle oluşacak bir Yasa Assubaylar (Sunay) açısından hiç bir yenilik getirmemektedir.
  Bugünkü manada Yedek Subaylık devam ettiği müddetçe, Yedek Assubaylığın hiçbir manası yoktur, onları da Yedek Subay yapsınlar.

  Assubaylığın ilk üç sorunu ne derseniz, bana göre,
  1. Maddi ve Sosyal (Lojman, Sosyal Tesis v.s.) sorunlar.
  2. Bu günkü manadaki Yedek Subaylık ve Assubayları tenzilliyen yasa maddeleri,
  3. Rütbelerin Omuza alınması……….
  (Yeri geldimi 2200 yıllık bir Ordu olmakla övünüyoruz ama Assubayların Rütbelerini 10 cm. yürütüp Omuza alamadık. Daha dün kurulan bazı devletlerin Eratının Rütbesi bile Omuzunda. 2 ve 4 mm.yi geçmiyecek genişlikte ‘V’ sırma şeklinde olabilir. Dünyanın her yerinde ‘V’ sırma Assubay Rütbesidir, Rengide Gümüşi.

  Bu sistemin hala devam etmesini isteyenleri tebdili kıyafet Askerlik Şubelerinin önlerinde birkaç saat geçirmeye ve istemiyerekte olsa (aslında isteyerek) orada konuşulanlara kulak misafiri olmaya davet ediyorum.

  Mesele illaki Yedek Subay yapılmak istenen Doktorlarımız, Hakimlerimiz, Savcılarımız, Mühendislerimiz, Gazetecilerimiz v.s. lerin Tahsil ve Statüleri ise onlara Binbaşı/Albay olarak bile Askerlik yapsalar yakışır. Neden Subaylığın en altıda, Assubaylığın en üstü? Kaldı ki Er/Erbaş olarak bile Askerlik yaptılar. Burada bizim açımızdan sorun olması geçici olmaları, daimi olmak istediklerinde istenilen, uygun görülen her rütbeden göreve başlayabilirler. Başımızın üzerinde yerleri var.

  Bu konuda çekincesi olanlara şunu arz etmek isterim. Arz edeceğim sistem Assubaylıkta zaten uygulanıyor, şöyleki; bir Makina, motor veya cihaz arıza yaptığında Assubaylar oraya gider, önce Kıdemsiz olan arızaya müdahale eder, bu esnada yanındaki Kıdemlisinden ‘Ağabey şu anahtarı, şu tornavidayı vs. verirmisin’, ‘şunu alırmısın’ v.s. gibi isteklerde bulunur, kısacası Kıdemsiz olan Kıdemli (Başasistan), Kıdemli olanda Kıdemsiz (Asistan) olur. Ha arızayı gideremedi mi, bu sefer Kıdemli olan arızaya müdahale eder, roller değişir.

  Doktorlarımızda Yedek Assubay olduklarında ‘Neşter’ yine onların elinde olacak, münferit sorunlar hertürlü ahvalde çıkabilir.

  Kısacası Subayın Yedeği Assubaydır, başka Yedek aramaya gerek yoktur. Hatta Assubaylara (Sunay) Yedek Subay bile denilebilir. Assubaylarımızı itibarsızlaştırmaktan vazgeçilmeli, bu sistem Assubayların Er ve Erbaşlar üzerindeki otoritesini olumsuz yönde etkilemektedir, ama Assubaylardan Askerin disiplinini sağlamasıda istenmektedir ve bu durum Assubayları Erat/Cerat’ın karşısında çaresiz ve itibarsız kılmaktadır. Yani bu sistem Assubaylar açısından ‘Tavşana kaç, Tazıya tut’ denilen bir sistemdir. (((Erat/Cerat (Uzman Erat) ))) (Bu konudaki yazımı Assubaylar neden Lisans mezunu olmalıdır Konulu yazımda ele alacağım.)

  Geçici bir süre için şu olabilir. 01-03-2019 tarihli yazımda arz ettiğim ‘Assubay Sınıf Okulu’ mezun verene kadar ‘Başçavuş’ rütbesinin altında ‘Hasçavuş’ rütbesiyle askerlik yapabilirler, bu tarihten sonra ‘Siyavuş’ olarak yaparlar. (Siyavuş=Gerideki, arkadaki Çavuş. Siya=Geri, Siyaset=Cumhur/Halk gerisini düzenleme, Parlemento.)

  Yine Assubaylıktan Subaylığa geçiş kontenjanları biraz daha artırılarak ve Assubay Okulları Harp Okullarına bağlanarak her Assubay bir Subay adayı haline getirilmeli ve ona göre muamele görmelidir, yine Rahmetli Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Harp Okuluna giriş tarihinde yapılan törenlere Assubay Okullarından da ‘Temsilci Öğrenciler’ katılmalıdır, kısacası Subay ile Assubay arasında Rütbesinden başka fark olmamalıdır.

  Artık bu Tren hareket etmiştir, eninde sonunda menzile varacaktır, kim ki daha erken menzile varmasına yardımcı olur başımızın üstünde yeri vardır.
  Biraz daha ‘Mümtaz’laştırılmak Assubaylarımızın hakkıdır.
  Assubayı devamlı itibarsızlaştırılan, tenzillenen, demoralize edilen, çalışma şevki kırılan bir Ordu huzurlu bir Ordu olamaz.

  Saygılarımla, arz ederim.

  Yanıt
  1. ahmet özcan ersan

   sayın AKIN MEME, SIZI TEBRIK EDIYOR VE TESSEKKURLERIMI SUNUYORUM.COGU KIMSENIN GOZDEN KACIRDIGI VE GOZ ARDI ETTIGI BIR KONUYA DEGINDINIZ.YILLARCA KITALARDA BU DURUMU DILE GETIRDIM.UNIVERSITE MEZUNU, OGRETMEN BIR ASTSUBAY OLARAK BILGISI TECRUBESI EGITIMI MESLEK DEGIL GECICI OLARAK ASKERLIGINI YAPMAYA GELMIS BIRININ USTUM OLMASI TAKIM KOMUTANI ATANMASI, VE ACI AMA GERCEK BIRCOK YERDE CANLARIN MEHMETCIGIN EMANET EDILGI GOREVLERE GETIRILMELERI AKILLARA ZARAR.BU TUR UYGULAMALAR TSK DA INANIN BIR COK ACIDAN ZARARLI.25 YILLIK GAZI UNIVERSITESI MEZUNU MUHABERECI ASTSUBAY IN TAKIM KOMUTANI OLARAK ACIK OGRETIM MEZUNU BIR SAHSIN ,YADA ALBAY RUTBESINDEKI BIR SUBAYIN ASKERLIK SUBESI BASKANLIGI YAPTIGI YERE ASTEGMEN IN SUBE BASKANI ATANMASI IZAH EDILECEK DURUM DEGIL.YEDEK ASTSUBAYLIK ISE BASTAN ASAGI ACAIP BIR UYGULAMA,ASTSUBAYLARIN GURUR VE ORDU ICINDEKI STATU VE DURUMLARINI TAMAMEN ASAGIYA ITEN BIR ANLAYIS.SAYGILARIMLA

   Yanıt
   1. Akın MEME

    Sayın Ahmet Özcan ERSAN, sorunlar aynı olunca tespitlerde aynı oluyor, ben yazılarımı mümkün olduğunca ‘KISA ve ÖZ’ yazmaya çalışıyorum ama; inanın kısası bile uzun oluyor. Sizin bu iki tespitinizi 20/03/2019 tarihli arz’ım da yazım kısa olsun diye arz etmemiştim, bu tespitlerinize ‘Bölük Komutanlığı’nı da ekleyebiliriz. Nöbetçi olduğunuzda Erat’ın önünde Rapor veriyorsunuz, sonrada sizden bu Erat’ı ‘Disiplinize’ etmeniz isteniyor, kısacası ‘tavşana kaç, tazıya tut’ deniliyor.

    Şahsınızda, tarafıma teşekkürlerini bildiren arkadaşlara bilmukabele eder, hayatta başarılar dilerim.

    Saygılarımla, arz ederim.

    Yanıt
 5. Akın MEME

  İLGİ : 17-02-2019 ve 20-02-2019 tarihli arz’larımın devamıdır.

  Sayın TEMAD başkanım Hamza DÜRGEN ve Yardımcıları, eskiden beri bazı meslekdaşlarımız Subay ve As(t)subay’ların (Sunay) aynı kaynaktan gelmesi gerektiği düşüncesini ifade etmektedirler, saygı duyuyorum, ancak ben bunun pek iyi neticeler vereceğine ve uzun ömürlü olacağına ihtimal vermiyorum, ama yinede yanılmış olabilirim, şahit olduğum bir kaç olaydan örnek vereyim.

  1. Okula beraber başlamışlar ama, bir tanesinin okulda devre kaybetmesi sonucu ast-üst durumuna düşmüş iki ………..dan ast olanın, üst olana bir tartışma esnasında söylediklerini burada ifade edemem bile, böyle bir şeyin Disiplin de zafiyet yaratacağına ve onanmaz yaralar açacağına inanıyorum. (En ufak bir tartışma bile, hiç hoş olmayan ‘Ben senin cemaziyel-evvelini bilirim’ şekline dönebilir.)

  2. Bir gün bir Asteğmen’imiz bana şöyle demişti, 6 aylık kısa dönem Erat’ın emirlerine ihdiraz ettiğini, diğer Erat’tan ayrı bir tertiple (Kura-Sıra) (Asteğmen tertipleri ile) geldikleri için hizip oluşturduklarını, Uzun dönem Erat’la beraber tertiplenmeleri gerektiğini ve diğerleri arasında eritilerek hizip oluşturmalarının önüne geçilmesi gerektiğini söylemişti. (Benim değil Asteğmen’imizin tespiti. Bende aynı düşünüyorum.)

  Aynı kaynaktan gelme yerine biraz daha As(t)subay’lığın (Sunay) içi doldurulursa daha iyi olacağına inanıyorum,

  Subay’larımızdan bir adım geride olacak bir Lisans tamamlama şeklinde, şöyle ki; bugün uygulanan Önlisansın yerine (Önlisansa Assubay Hazırlama Okulu denilebilir-buraya sadece Assubay Sınıf Okuluna yeterli Önlisans mezunu öğrenci bulunamadığında eksik kalan öğrenci kadar öğrenci alınır ve 2 yıllık Önlisans eğitimiyle Assubay olurlar),

  Önlisans mezunları alınarak ufak-tefek değişiklikler yapılarak 2 yıllık Lisans (Assubay Sınıf Okulu) tamamlama şeklinde eğitim verilerek Lisans Mezunu olmaları sağlanır. (Hazırlama Okulu yada Sınıf Okulu ikisinde de Yabancı Dil Eğitimini 2 seneye yaymak yerine ilk 6 ayda yoğun şekilde verilmesi gerektiğine inanıyorum, daha sonra gerekirse haftada 2 ders olarak devam edebilir.)
  (Belki şu olabilir Assubay Okulları, Harb Okullarına deneme babından bağlanırlar, iyi netice verirse devam eder vermezse yine bugünkü sisteme dönülür, MSÜ direk tekrar bağlanırlar.)

  Sayın Başkanım birde Bedelli Askerlik konusunda bir arzım olacak, şöyle ki; 1111 sayılı yasanın giriş kısmında çok güzel ifade edilmiş olan ‘Kadro fazlası Erat’tan Bedelli Askerlik yapmak isteyenlerin +- %10’u kadar bir kontenjanda ‘Bedelsiz Bedelli’ diye ayrılarak isteyen herkese bu şansın tanınması gerektiğine inanıyorum, kurada çıkar yada çıkmaz. İşini şansa bırakmak istemeyenler bedelini direk yatırır, kuraya katılmaz; işini şansa bırakmak isteyenlerde isterlerse ‘Bedelsiz Bedelli’ye katılırlar. (Bu konuda herkese eşit hak tanınmazsa hoş olmayan tepkilere sebep olabiliyor, bu konuda bir Er’in, Bir Subay’ımıza verdiği tepkiyi hiç unutamıyorum.)

  Saygılarımla, arz ederim.

  Yanıt
 6. bekir aksu

  saygıdeger TEMAD yönetim kurulu Terorle mücadele sırasında yaralanan ve gazilik hakkı isteyen meslektaşlarımızın da haklarının bakanlık nezdinde anlatılması gerekir O gazi sayılmayanlar bizlerin ve milletimizin gazileridir Saygılarımla…

  Yanıt
 7. Akın MEME

  Sayın TEMAD Başkanım Hamza DÜRGEN ve Yardımcıları bu yazıyı yazmam (kaleme almam) da ki amaç, Yeni Askerlik Kanunu Konusunda TEMAD’dan da görüş alınacağı ve As(t)subay sorunları üzerinedir. (((((AS=Bir işte önde giden veya onların yardımcılarıdır şeklinde olmalıdır veya As’ın manası, Has’a eklenmelidir, TDK’u ile istişare edilebilir, As(t)subay yerine ‘SUNAY’ (İkincil asker/ordu beyi-Subay Yardımcısı) sıfatına geçilebilir, Hemşirelere As(t)doktor, Teknisyenlerede As(t)teknisyen denmediği gibi, aradaki (t) insanı direk demoralize etmektedir, Assolistlerimize Hassolist denilebilir, ‘İstisna-i Memur’ ile ‘İstisna-i Vatandaş’ cümlelerinde ki İstisna kelimesinden biri Mümtazlık biride Tenzillik ifade etmektedir ama orada sorun edilmeyen mana As’da sorun edilmektedir, TDK sözlüğünde ‘AS’ kelimesi Ast’a bağlanmak için resmen levye ile kanırtılmıştır, aynı durum ‘OR’ kelimesinde de mevcuttur, ‘OR’ sadece bir ön ek olarak belirtilmektedir halbuki OR=Dolu, bilgili manasına da gelmektedir, Ordinaryus Profösör=En bilgili Profösör, bilgiye doymuş, Orgeneral/Oramiral=En bilgili, bilgi olarak en dolu asker.))))) Yazacağım öneriler biraz karışık olabilir, asla saygısızlık içermemektedir, içinde hiç bir şekilde ‘AKÇELİ (PARALI)’ konu geçmemektedir, iyi niyetli olunursa çözüleceğine inanıyorum, sürç-ü lisan eder isek şimdiden affola.

  Sayın Başkanım Sosyal Medyadan Dünyada bir örneği kalmamış Yedek Subaylığın kaldırılmasını kaldırılamıyorsa yerine Yedek As(t)subaylığın getirilmesini defaten öneren (TEMAD sayfaları görüş bildirmeye açılmadan önce) bir kişi olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı konuşmalardan Yedek Subaylığın devam ettirileceğini öğrendim, bunun sebebi 926 sayılı kanunun 109’ncu maddesinde geçen (((((‘…..veya askeri hakim sınıfı hariç’…..diye devam eden cümlede ki’ çekince sanırım, bu kısmın da kaldırılması gerektiğine inanıyorum, bu sorunun çözümünün kolayı var, şöyle ki : As(t)subay veya Uzman Erat kaynaklı bir Hakim veya Hakim üyenin bulunduğu bir Mahkemede yargılanmak, yargılanan o Subay’ımızın insiyatifine bırakılmalı kabul ederse yargılanmalı, kabul etmezse böyle Hakim veya Hakim üyenin bulunmadığı en yakın mahkemede yargılanabilir, aynı hak Uzman Erat kaynaklı Hakimler için As(t)subaylarada tanınmalı.)))))

  Assubay Kaynaklı Hakimlerimizinde görevlerini en iyi şekilde yapacaklarına inanıyorum, Nasıl ki 1980’li yıllardan önce Assubaylar İstihbarat Şubelerdede görevlendirilmiyorlardı, ama bu yol açıldıktan sonra görevlerini en iyi şekilde yaptıkları görüldü.

  Yedek Subaylarımız bir Subay’dır, As(t)subaylarla oturup, kalkarlar; Erata yakındırlar, en rahat Askerlik yapabilecekleri ortam Yedek As(t)subaylıktır, kaldı ki Askerliğini ‘Doktor Er’ olarak yapan Doktor’larımız da Assubaylarımızla oturup kalkmışlardır, (1980’li-1990’lı yıllarda bu uygulama yapılmıştır). Şimdi de Doktor Assubay (Tabip-Hekim), Hakim Assubay, Mühendis Assubay, Öğretmen Assubay v.s. olarak Askerliklerini yaparlar.

  Lisans ve Üstü mezunu Yedek Assubaylarımız Yedek Subay veya Subay olarak görev yapacakları-atanacakları yerlere Yedek Assubay olarak ‘ASALETEN VEKİL veya VEKALETEN ASİL’ olarak atanırlar veya görevlendirirler, hem onlar arada kalmazlar rahat ederler, hemde biz Assubaylar onore edilmiş oluruz, bana göre sorunun çözümü bu kadar basit.

  Ön Lisans mezunu Yedek Assubaylarda Assubay kadrolarından boş olanlara aynı şekilde atanıp, görevlendirilebilirler.

  Yine Assubay ve Uzman Erat’tan şartları uygun olanlar Subay’lığa geçirilerek Pilotluk yolu açılmalı.

  1632 sayılı kanunun 16ncı maddesindeki Kıt’a nın tanımı Subaylarımız için yapılan tanıma ‘müstakil ve müfrez çalıştıklarında Assubaylar’ şeklinde madde eklenmelidir veya Subay/Assubay şekline getirilebilir.

  Yine Assubaylar müstakil ve müfrez çalıştıklarında ceza,yetki ve sorumlulukları artırılmalıdr.

  Yine Assubaylar tüm Askeri öğrencilerin üstü olmalılar, Askeri öğrencilerden Subay adayı olanlar diğer Askeri öğrencilere göre Kıdemli konumundadır ve ona göre muamele görürler şeklinde olabilir, v.s., v.s.

  Bu şekilde yasalarda ki Assubayları (Sunay) devamlı tenzil duruma düşüren, demoralize eden, çalışma şevkini kıran maddelerde ayıklanmış olur. Saygılarımla, arz ederim.

  Yanıt
  1. Tuncer Özen

   Sayın Akın MEME, hârika bir yazı kaleme almışsınız.. Sizi cân-ı gönülden tebrîk ediyorum.

   Yanıt
  2. VOLKAN ALTUNOK

   Tebrikler

   Yanıt
  3. Akın MEME

   İLGİ : 17-02-2019 tarihli Arz’ım (yazım).

   Sayın TEMAD Başkanım Hamza DÜRGEN ve Yardımcıları, ilgi yazıda ki önerim,

   ”Yine Assubaylar tüm Askeri öğrencilerin üstü olmalılar, Askeri öğrencilerden Subay adayı olanlar öğrenimleriyle mütenasip olarak diğer Askeri öğrencilere göre ‘Kıdemli muamelesi’ görürler” şeklinde olacakken,

   ”Yine Assubaylar tüm Askeri öğrencilerin üstü olmalılar, Askeri öğrencilerden Subay adayı olanlar diğer Askeri öğrencilere göre ‘Kıdemli konumundadır’ ve ona göre muamele görürler’ şeklinde olmuştur, düzeltir, arz ederim. (‘Kıdemli konumdadır’ cümlesi öğrenciler arasında sorun çıkarabilir. Ör.: Selam vereceksin v.s. gibi )

   Yine Sayın Başkanım ‘ÇAVUŞ’ rütbesi Erat rütbesi olmaktan çıkarılmalı,

   ERAT (ER ve ERBAŞ) RÜTBELERİ :

   ER/NEFER (Nefer kelimesi tekrar kullanılmalı, Er kelimesi hitap etmeye uygun değil.)
   ONBAŞI
   MUTMALON (ÜST ONBAŞI manasında)
   ÇIRAY

   AS(T)SUBAY/SUNAY RÜTBELERİ :

   SİYAVUŞ
   ÇAVUŞ
   ÜSÇAVUŞ
   HASÇAVUŞ
   BAŞÇAVUŞ
   ASTEĞMEN/YARBAY

   (Yarbay ve Çavuş tamda Assubay’a karşılık geliyor ama; cümle içerisinde kullanırken Assubay yada Sunay gibi akıcı olmuyor. Ör.: Subay ve Assubaylar (Sunaylar) gibi. (Burada ki Rütbe isimleri değişik versiyonlarda da kullanılabilir.)

   SUBAY RÜTBELERİ :

   TEĞMEN/DEMAN (Askerlerin en heyecanlısı oldukları için.)
   ÜSTEĞMEN
   YÜZBAŞI
   BİNBAŞI
   TEMAY (Bu isim buraya Yarbay’dan daha mütenasip. Bizim eski derneğin baş harflerinden esinlenilmemiştir.)
   ALBAY ve
   GENERAL’LER.

   Daha bir çok Rütbe Versiyonu geliştirmek mümkün.

   Yine Birlik isimlerinden Takım ile Manga yer değiştirmeli. (40/44 veya daha fazla mevcutlu Takım ismi adı ile mütenasip değil, Takım ile kurulan her cümle, Manga ile de kurulabilmektedir.) şöyle olabilir;

   TİM/TAKIM
   KISIM
   MANGA (Manga’nın manası olmadığı için yer değiştirebilirler.)
   BÖLÜK
   TABUR (Hv.K.K.lığı’nda Tabur düzeyinde ki birliklere Filo denilmektedir, adı ile mütenasip değil.
   ALAY ve üstü.

   Saygılarımla arz ederim.

   Yanıt
   1. İsmail Oğuz Uçar

    Sayın Akın Meme, Düşüncelerinizi ve önerilerinizi samimiyetle okudum. Bu zamana kadar yaşadığımız ayrımcılığı ifade etmeniz ve çözüm önerileriniz beni etkiledi. Fakat önerileriz, baştan yanlış olan bu sistemi çözmektense daha karışık hale getirmekte. Çünkü sorun personel kaynağının temininde başlamakta ve statüler arası geçişin manasız sınırlandırılması olayı iyice çıkmaza sokmakta. Şöyle ki TSK’da subay-astsubay kavramı kurulmuş oysaki bu tabir yerine askeri memur dense ve kaynak iki yıllık harp okulu olsa buradan mezun olanlar astsubay-yarsubay rütbesi ile mezun olsa başarı ve liyakat göre rütbe ve terfi alsa belirli kriteri sağlayanlar lisans tamamlamaya teğmen olsa ve daha sonra yüksek lisansa kurmay olsa daha adil bir sistem sağlanır. Örneğin okuldan mezunuyet(myo): assubay(rütbe işareti tek bar) Yarsubay(iki bar) Kd yarsubay(3 bar) bekleme süreleri 6 yıldan 18 yıl yapar halihazırda fakülte bitirmemişlere 1. Kademe 2. kademe 3. Kademe yarsubay ile emekli olasıya kadar devam ettirilir. Hernezaman fakülte bitirirse sicil sırasına göre ve bazı yeterlilik ile subay yapılırsa bu iş çözülür. Şöyleki subay kaynağını ayrı astsubay kaynağını ayrı tutulduğu sürece bu sorun sürer gider. Subay kaynağı sadece astsubay dan alınmalı icabında 2 yıllık okulda başalı öğrenciler liyakat göre eğitimini 4 yıllık olarak devam etmeli. Yani okul kaynağı tek olmalı. Başka çözümü yok

    Yanıt
   2. ali gürkan

    1.a-subay 2.kd.a-subay 3.üst.a-subay 4.kd.üst a-subay 5.baş.a-subay 6.kd.baş.a-subay 7.kad.kd.baş.a-subay 8.I.kad.kd.baş.a-subay 9.II.KAD.KD.BAŞ.A-SUBAY…RÜTBE SONLARINDAKİ ÇAVUŞ İBARESİ VE ASTSUBAY İBARESİ KALKAR görev tanımı da subay yardımcısı olur.ÖRNEK:A-subay teğmen yardımcısı sıra ile……..II.kad.kd.baş.a-subay ise albay yardımcısı olur.iki yıllık fakülte mezunu a-subaylar ….kd.binbaşı yardımcılığına kadar yükselir. dört yıllık fakülte mezunu a-subaylar ise …kd.albay yardımcılığına kadar yükselir.yüzbaşı…kd.albay yardımcıları subay ise a-subay 2 nci ,3 ncü yardımcı olarak görevlendirilir.görev tanımı kurs ve intibak eğitimleri verilerek a-subaylar kurum içi eğitilerek her durum göreve hazır hale getirilir.

    Yanıt
  4. Nizamettin Çakan

   Astsubaylar hakkında şimdiye kadar yazılmış en bilinçli ve haklı istekleri ihtiva eden bir yazı olmuş teşekkür ediyor gözlerinizden
   Öpüyor sağlıklar diliyorum.

   .

   Yanıt
  5. Hasan ozmen

   Sevgili arkadaslar yazdiklarinizi teker teker okudum dusuncelerinize cani gonulden katiliyorum lakin dunyanin heryerinde egemenler vardir o egemenler asla yetkilerini onceliklerini maddi kazanimlarini kimseyle bolusmek istemezler arkadasimin birisi yazmis falanca universiteden mezun olmus otekileri filan universiteden mezun olmus derken bile kendi ustunlugunu kabul ettirmeye calistiginin farkinda degil hal boyle olunca suyun basindaki ilkokul mezunu olsa iki universite bitirmis akedemik kariyer yapmis bilgi ve becerisi olani yanina almak istemez gorevimi elimden alir diye o nedenle bu konulara fazla kafayi takmayin bizi okula alirken gedikli diye aldilar simdi ise yuksek okul mezunu diye aliyorlar belliki bir ilerleme var bende iki universite bir yuksek okul mezunuyum dunya klasikleri yerli yazarlar yetmedi bir vaaz kadar dini ilimleri biliyorum lakin benim bukadar bilgilerim bir astegmenden daha az goruluyor niye komplexten o nedenle ugrasin ama kafaya takmayin be meslektaslar

   Yanıt
 8. ethem gürcan

  Basında çıkan haberlere göre, yedek subaylığın devam edeceği, hatta yedek astsubaylıktan bahsedilmektedir. Tek tip askerlik projesi, daha da çeşitlendirilmiş vaziyettedir.
  Astsubaylar olarak beklentimiz, TSK’de Subay, Astsubay ve erlerden oluşan sade ve net bir statünün oluşturulmasıdır.
  Neden Yedek subaylara ihtiyaç duyulmaktadır? Astsubaylar, yedek subaylardan oluşan boşluğu dolduramıyor mu? Artık astsubayların eğitim durumu yedek subayların kinden daha üst seviyededir.
  Sizlerden beklentimiz yeni askerlik yasasının ‘yedek subaylığın kaldırılması’ şeklinde sonuçlandırılmasıdır.
  Saygılarımı sunarım.

  Yanıt
 9. Recep Gürel

  Hayırlı olsun. Başarılar diliyorum.

  Yanıt
 10. Tunahan

  Belki bu en son çözülmesi gereken bir konu ancak dile getirmek istiyorum. Assaubaylara has rütbe işaretleri olması gerekmektedir. Kamuflaj kıyafette uzman rütbeleriyle karışmaktadır. Kd.bçvş ve bçvş. Rütbelerindeki alttan iki çizgi yerine yukarıya doğru ters pırpır şeklinde bir çalışma yapılabilir. Ayrıca yüksek lisans bitiren her assubaya sınıf ve bölüm şartı olmaksızın bir kademe verilmesi gerektiği kanaatindeyim. (Kıdem değil) Saygılarımla…

  Yanıt
 11. MEHMET

  meslektaşımızın,BİYOGRAFISINA baktıgımız zaman genc ve dinamik oluşu,performansının yüksek oldugunu TEMAD başkanlıgını yapacak kapasite ve nitelikte oldugun görmekteyim.başarılar diliyorum……………

  Yanıt
 12. TURHAN

  SAYIN BAŞKANIM, SESİMİZİN DAHA GÜR ÇIKABİLMESİ , İSTEKLERİMİZİN YERİNE GELEBİLMESİ , DERNEĞİMİZİN ÜYE SAYISININ DAHA ÇOK OLMASI , BİZİ GÜÇLÜ KILAR.ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLERİM. BİR ÖNERİM OLACAK HAYATTA OLUP ÜYE OLMAYAN MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILANLARLA İLGİLİ BİLGİ YAZILARI GÖNDERİP ONLARI DA DAVET ETSENİZ , İL VE İLÇELERDEKİ DERNEKLERE GELİP ÜYE OLSUNLAR NASIL OLUR ? SAYGILARIMLA.

  Yanıt
 13. melih çınar

  yeni görevinizde başarılar diliyorum, emeklerinizin olumlu karşılık bulması dileğiyle.

  Yanıt
 14. Erdoğan Kapusuz

  Sayın Başkanım. Hayırlı akşamlar. İnternet sitesinde Rütbeli vazife malullerinin feryadı konulu bir yazı bulunmaktadır. Şahsım 6. derece vazife malulüyüm. Halen Shr.Shh.Okl.unda Şht. Ve Gz. İşl. KS.A.liğinde çalışıyorum. Malum 02 Ağustos 2013 tarihinde 6495 sayılı Torba yasa ile vazife malullerine bir takım haklar verilmiştir. Ancak rütbeli vazife malulleri yüzde 25 emekli maaşı zammı, Tazminattan yoksun bırakılmış tır. Ayrıca sağlık uygulamaları Tebliğinde Vazife malulü personelin eş ve çocukları özel hastanelerden ücretsiz yararlanamamaktadır. Yukarıda belirtilen hususlar hakkında yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulmaktadır. İlgililere iletilmek üzere arz ediyorum. Size güveniyoruz. Allah’a emanet olun.

  Yanıt
 15. Necati şekercioğlu

  Sayın başkanım!

  Göreviniz Hayırlı olsun.
  Allah muvaffak etsin!
  Her daim yanınızdayız.

  Avukat Necati Şekercioğlu
  (E) Sağlık Astsb.

  Yanıt
 16. İbrahim ÖZEN

  Sayın Başkan;Size ve değerli ekip / takım arkadaşlarınıza çalışmalarınızda üstün başarılar diler.Tüm sevdiklerinle sağlıklı mutlu ve huzurlu günler geçirmenizi dilerim.Sevgilerimle

  Yanıt
 17. mustafa aykut bodur

  sayın başkanım öncelikle yeni görevinizde başarılar diler ve hayırlı olmasını dilerim.Benim bir öneri olarak temad aidatlarının makul bir durumda olmasını yıllık artışlarınında hükümetin memura yapmış oldugu artışın üzerine cıkmamasıdır.Ben mersin temad üyesi olarak yıllık aidatın 50 tl den 75 tl ye cıkmasının çok oldugunu temad yıllık aidatlarının merkez temad başkanlıgı tarafından belirlenmesini ve bütün il ve ilçelerde aynı olmasını diliyorum bazı illerde 30 tl bazı illerde 50 tl. mersin ilinde 75 tl bazı üyelerimizin ıtıraz etmelerine rahmen ne yazıkkı durumu iyi olan arkadaşların cogunlugundan oylamada 50 tl den 75 tlye cıkarılmıştır.Temadın üyelerinin kaybolmaması için bu aidatların 50 tl ye cekilmesini.75 tl aidatı ödeyemiyecegimizden dolayı cogu arkadaş temaddan ayrılmak zorunda kalacak.Saygılarımla.

  Yanıt
 18. serdar gökün

  meslektaşım hayırlı olsun başarılar dilerim öncelikle eski yönetimin yanlışlarını bertaraf edin ast camiyasını bir bütün görün şu anda 9/2 ve 9/3 maaş alan emekliler size umut bağlamış durumda girişimleriniz bir sonuca bağlanmasını umuyorum başlangıç derecesi bunlardan biri digeri ise başarı ödülü uygulaması sizi izliyorve umutlanıyoruz saygılar

  Yanıt
 19. Murat Serin

  Sayın Başkanım size her türlü desteği vermeye hazırız işiniz zor. Allah kolaylıklar versin. Sadece doğru olacağız. Şeffaf olacağız. Büyük hedeflerimize kilitleneceğiz. Sevdamız vatan ve millettir. Selamlar.

  Yanıt
 20. Yılmaz Taşkın

  Sn. Başkanım ve seçilmiş yönetime başarılar diliyorum. Desteklerimizi esirgemeyeceğimizi bilmenizi isterim.

  Yanıt
 21. Z. ÇELİK

  Sayın Başkan;

  Benim bilgisayarımda 17 inç 1280*1024 görüntü destekli bir ekran kullanıyorum ve bunda Web sayfanızda Atatürk resmi görünmüyor Bilgi@temad.org ye resim ekleyerek gönderdim bir arkadaşım ile görüştüğümde onun bilgisayar ekranı 1440*900 ekranında Baş sayfada Atatürk resmi görünüyor . Web sayfasının tasarımında bence bir hata var Ekran tasarımlarının tekrar gözden geçirilmesinde fayda var . teşkilat şemaları da üst üste çıkıyor. Bu nedenle yanlış anlaşılmamalara neden olabiliyor bende bu nedenle hataya düştüm bu konuda özür dilerim ancak web sayfasının tasarımının Tüm ekranlara görünecek şekilde tasarlanmasının ve kontrolünün sağlanmasını rica ederim . saygılarımla

  Yanıt
 22. Hüseyin Cirit

  Sayın başkanım hayırlı olsun,başarılarınızın devamını dilerim.

  Yanıt
 23. ahmet hazımlı

  sayın başkanım j.assubay.kd.kad bçvş ali öz komutanımı arıyorum yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim

  Yanıt
 24. ERKAN ALGAN

  Sayın Başkanım öncelikle yeni göreviniz hayırlı uğurlu olsun. Bugün facebookta en son toplantı konuşmanızı dinledim, gerçekten konuşmanızın etkinliği konulara olan hakimiyetiniz, bana güven verdi. Yaşadığımız süreçte sivil toplum örğütlerinin önemi artarak devam etmekte sizi dinledikten sonra üye olmadığım derneğimize üyelik başvurusunu yapacağım, faaliyetlerinizi destekliyor başarılarınızın devamını temenni ediyorum .İyi çalışmalar diliyorum.

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TEMAD Genel Merkez Kültür Mh. Cemre Sk. N:12 Kat:4 ve 5 Kolej-ANKARA Tel:0 312 433 33 93 Fax:0 312 433 33 92 E-posta:temad@temad.org
Copyright © 2011 TEMAD. Tüm Hakları Saklıdır . Tasarım İhsan GÜNEŞ