36 Yorumlar

 1. Hasan ozmen

  Sayin baskan zatinizi buradan takip ediyorum gerekli olan yerleri aksatmadan ziyaret ediyorsunuz lutfen birde sayin cumhurbaskanini ziyaret edipte sayin baskan bizim millete soz verdiniz ama uygulama bir yila yakin gecikti bizimkilerin elinden beni kurtar deseniz diyorum

  Yanıt
 2. Hasan ozmen

  Herkese selam sevgi ve saygilar buraya bircok kez yazdim bizim baslangic derecesi ve lisans mezunlarinin 8/1 den baslatilma ve bazilarinin gonlunden gecen subaylar aliyor biz niye almiyoruz dedikleri tazminatla ilgili basta sayin cumhurbaskani ve savunma bakani olmak uzere bircok yetkili soz verdi taahutte bulundu sonuc calismalar devam ediyor herhalde biz olunce bir ihtimal cikabilirmi acaba sozunde kiymeti kalmadi devletin tepesi soz verdi oda secim vaadi olmali ki secim gecince unutuldu bukadar sitem yeter sanirim soz verenler birgun verdikleri sozu hatirlamalari temennisi ile

  Yanıt
 3. Ahmet

  Asb.lıktan sb.lığa geçen emekli yzb.şılar için de bir çalışma varmı acaba.milli savunmada.?

  Yanıt
 4. Ahmet Taşpınar

  Yapmış olduğunuz başarılı çalışmalarınızdan dolayı tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim.

  Yanıt
 5. Ali BOĞATU

  Tazminatlar ve başlangıç dereceleri üzülerek söylüyorum ve tahminim odurki bir başka bahara kaldı gibi. Umarım yanılırım ve yanılmayı çok isterim.

  Yanıt
 6. Zeki Yıldız

  Yıllar boyu söz verdiler hep kandırıldık başlangıç derecesini bakan genelkurmay başkanı vede cumhurbaşkanı söz verdi Temad başkanı yasalaşmak üzeredir açıklaması yaptı şayet gerçekleşmez ise bu mücadele ve Temad biter kimsenin hevesi kalmaz inşallah gerçekleşir

  Yanıt
  1. Cuma göl

   Emekli astsubaylar açıklandı ama açıklamayla kaldı, çalışmalar devam ediyormuş, beni m bildiğim kadarıyla Astsubaylar ve emekli Astsubaylarla ilgili çalışmalar yıllardır devam ediyor bir túrlú sonuçlanmadı, konu subaylar olsaydı hemen karar verilirdi. Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar açıklama yaptı, bizde sevindik tabii sevincimiz kursağımızda kalacak, kalacak diyorum çünkü Astsubaylara ve emeklilerine Kesinlikle özlük haklarını vermezler, boşuna umutlanmayalım sevgili arkadaşlarım.

   Yanıt
   1. İsmail Uçar

    Bu sefer tazminatlar için çok ümitlenmiştik ama herhalde yine çalışmalar devam ettiğinden verilemiyor

    Yanıt
    1. Hasan ozmen

     Su gunlerde konu ile ilgili olarak askerlik yasasi gorusulurken muhalefet tarafindan tekliflerin sunulacagi haberini okuduk iyi guzel de bizlere sozu veren icranin basi degilmiydi soz tutulmadi sindi muhalefetten yardim bekleniyor zati alileri degisikligi kendisi yapmadi nuhalefete yaptirirmi sizce benim nacizane fikrim sayin cumhurbaskanina verdigi sozu hatirlatip ikna ederek cozmek daha mantikili kendisi sozunu tutmaz ise baskalarina yaptiripta onlara pirim verdirirmi sizce biraz dusunme diyorum

     Yanıt
 7. hakan

  merhabalar;
  bu yapılacak iyileştirme çalışmaları 2019 yılı içerisinde mi olacak? 31 Mart seçimlerine kadar mı olacak? Yan ödeme kararnamesi ile mi yapılacak? Yoksa daha ileri bir tarihte mi?

  Yanıt
  1. Dursun

   İsteklerimiz derhal yapilmali

   Yanıt
 8. Tahsin

  Değerli başkanım, ben sınıf okulunda geçen süremi hizmet yılımda eklemek için dava açtım. Keşke açmasaydım daha önce sınıf okulu süresi ile ilgili pirimleri kuvvet k.lığı ödüyordu. Ankara bölge idare mahkemesi görüş değişikliği yapmış. Benden 8.000 TL ye yakın bir ücreti aydan aya emekli maaşımdan kestiler. Maaşımdan kuruş bazında bir artış oldu. Ben zaten II Kar.Kd.Bçvş um. Bizden önce dava açanlar dan hiç kesinti olmadı.

  Ayrıca Ziraat ve Vakıfbank kredi kartlarında 1.10 faizle yeniden yapılandırma yaptı. Fakat biz OYAK bağlantısı nedeniyle KMH olarak görünen ve 7/24 sarı ATM kartıyla kullandığımız krediye bu iyiliği yapmıyorlar. Biz şu ana kadar 2.75 TL Şubattan itibaren de 1.98 TL faizle bu krediyi kullanıyoruz. OYAK Vakıfbank’tan görüşüp bizi de kredi kartı borçlarında olduğu gibi düzenleme yapabilirler.

  Yanıt
  1. Yavuz

   Sayın Yetkin, 2/2 de bekleyen yüksek okul mezunu olup, 2015 Aralık ayında çıkan yasada mağdur olan pek çok arkadaşımız var. Ben de o mağdurlardan biriyim.

   Yanıt
 9. Yaşar mithat özsin

  5434_45kanuna tabi gaziler daha önce çalışmayan Astsb verilen 100tl zamdan faydalanamadı tazminatla ilgili rütbeli ordu vazife malülü gaziler yıl rütbe olursa faydalanamazlar malül astsb lar derece ilerlemesi 1/4 gelindi terör 3713 giren gaziler gibi emsal maaş alınmıyor bu konuda başkanımızdan çalışma bekliyoruz

  Yanıt
 10. ABDULLAH YARIMCA

  KENDİ ÇABALARIYLA FAKÜLTE VE YÜKSEK LİSANS YAPAN ASTSUBAYLARIN DA HAKKANİYET İLKESİ GÖZETİLEREK HAKLARININ VERİLMESİNİ BEKLİYORUZ

  Yanıt
  1. Şerif Bozkurt

   Aynen, son yapılan intibak ile bizim önceden aldığımız derece ve kademeler geri alınmış oldu. Yaptığımız tahsil yok sayıldı. Sınıf okulundaki arkadaşlar ile aynı hak verilmediği için aynı derece ve kademeye geldik. 2/2 de bekliyoruz.

   Yanıt
 11. Fatih

  Astsubay sınıf okulunda geçen 18 yaş altı sürenin fiili hizmetten sayılmasına yönelik bi çalışma var mı, 2000 mezunu astsubaylarda ciddi sıkıntı oluşturmakta malum sayın başkanım saygılar.

  Yanıt
 12. Lütfi Tekinsoy

  Kademe ilerlemesi belirli sayıdaki personeli etkileyecektir. Emekli personel için tazminat hakkının alınması bütün personelin faydasına olacaktır.

  Yanıt
 13. Hakan KURT

  2014 te emekli oldum.
  Dolar 2 tl emekli aylığım 2000 küsur yani 1000 dolar
  Asgari ücret 845 lira benim maaş 2.5 katı
  Şimdi 100 dolar 5.250 lira
  2.5 asgari ücret 5.050 lira
  Benim maaş zamlı 3.900 lira
  Neden eriyorum her gün, günden güne !!!

  Yanıt
 14. Bilal

  Bahsi geçen tazminat sadece emekli asb.lar için söyleniyor oysaki yıllarca yarbay ve albay lar daki gibi çalışırken de Bçvş ve kd. Bçvş lar da tazminat alacak diye bekleniyordu. Beklenti talep bu yöndeydı albay ve yarbaylarda olduğu gibi ama ne hikmetse sadece emekliler konusu geçmekte bu konu önem arz etmektedir. Ayrıca tazminat miktarı çok çok önemli yaklaşık 1. 5 yıl önce emekli doktorların maaşları tek seferde 2000 tl arttırıldı sağlık bakanlığı bunu başardı bizim MSB tutup da 500 600 tl gibi bir rakam verirse hiç bir anlamı olmaz ve bir daha 20 yıl konusu bile açılamaz.

  Yanıt
 15. Yetkin

  MSB’nın 22 Ocak 2019 Tarihli TEMAD ziyareti ile ilgili Muvazzaf ve Emekli Astsubayların özlük hakları ile ilgili konuşmalarda ki gözden kaçırılan veya ES geçilen bir konu hâlâ önemini korumakta sevgili meslektaşlarım. Şöyle ki;zaten 2.ci ve 3.cü dereceden emekli olmuş personel kalmadı.hatırladığım kadarı ile 2011 veya 12 de bu mağduriyet çıkarılan bir KHK ile toptan giderildi.En azından herkes 1.ci dereceye getirildi.Kademeleri farklı olabilir.Bundan hali hazırda faydalanmamış personelde varsa;prosedürler gereği aksaklıklara takılmıştır sanırım.
  MSB’nı hâlâ 2 .ci ve 3.cü derecelerden bahsetmesi tuhaf.Gelelim esas unutturulan konuya;TAZMİNAT konusuna yani….en son yapılan değişikliklerle yarbay rütbesindeki Muvazzaf ve emekli Subaylar dahil üst rütbedeki tüm Subaylar faydalanmıştı. Sonraları Binbaşı ve Kıdemli Başçavuş rütbesindeki personele de bu hakkın verileceği 2008 yılından beri gündem de olmasına rağmen bir arpa boyu yol alınmamıştır.Belki muvazzaf binbaşı ve Ast.Kd.Bçvş. rütbelerindeki personel alıyordur bilemiyorum. MSB’nın” maaşlarda iyileştirmeler yaptık “dediği konunun içinde bu TAZMİNAT ta var mıdır bilmiyorum.Bildiğim Emekli olup da 2008 yılından beri verdikleri sözü yerine getirmedikleri bizleri hâlâ ihmal etmeleri çocuk muamelesi yapmaları arkadaşlar …Kimseden bir avanta ,öşür istemiyoruz.hakkımız olanın bir an evvel yürürlüğe sokulup haklarımıza kavuşmamız.Bu konuda sosyal medya yazarlığı yapan sayın Dede ERSEK beyin haricinde ne uğraşan ne mücadele veren gördü.tabii ki görevdeki kardeşlerimizin hakları statüleri daha ileri ye götürülmesi konusunda çalışmalarda devam etmeli….Bilmem anlata bildim mi…
  Kalın sağlıcakla…

  Yanıt
  1. şerif bozkurt

   28 şubat döneminde ve 1990-2000 yıllarında amirleri ile anlaşamayarak 20 senesini doldurup ayrılan 2/2 de bekleyen tonlarca astsubay mevcut

   Yanıt
  2. Zeki

   Sayın meslekdaşım 2nci 3ncü dereceden maaş alan personel kalmadı diyorsunuz Astsubaylar düne kadar yüksek okul mezunu olmuş olsada 1nci dereceye yükselemiyordu bu yüzden yasal süreyi tamamlayıp 2-3 dereceden emekli olanlar oldu 2016 yılındaki intibaktan sonra 15 bin civarında kişi hakkımız olan 9/2 sağlanmadığından 2nci derecede kaldı çoğu da okulu yok sayılan yüksek okul mezunları ve sizden ortalama 800 lira eksik maaş alıyorlar onun için yanlış hatırlıyorsunuz

   Yanıt
  3. Dursun

   Enaz 10 bin emekli 3 ve 2 den maaş almakta halen 1 kademe çok önemli 2/3 de kalan 2400 emekli var.

   Yanıt
   1. Dursun

    3000 4000 4500 tl emekli maaşı alan emekli arkadaşlar var tabi bu derece ve kıdem yilina gore degisiyor.belki daha düşük emekli maşı olanda var.rütbe ayni ama maaşlarda büyük uçurum var.bunun dengelenmesi çok önemli.

    Yanıt
    1. Dursun

     Müjde bekliyoruz

     Yanıt
 16. Ümit

  Ne oldu ben anlayamadım. İki gün önce astsubaylara görev tazminatı yerine başka bir ad altında tazminat verilecek deniyordu. Şimdi sadece emekli astsubaylara yönelik bir çalışma olduğunu açıkladılar. İkisi de varmı? Yoksa önceki açıklamanın aslen anlamı ikinci açıklama da mı yer alıyordu? Var mı bir bilen açıklayabilirse aydınlanırız.

  Yanıt
 17. AYHAN ANIK

  Hak da Adalet de gecikmeden verilmelidir.

  Yanıt
 18. Hüseyin GÜLOĞLU

  Sayın Genel Başkanım ve Birbirinden Kıymetli Yönetim Kurulu Üyelerim;

  Camiamız için yapmış olduğunuz çalışmaları en kalbi duygularımla tebrik eder , çalışmalarınızda başarılar diler saygı ve şükranlarımı sunarım.

  Yanıt
 19. Osman C.

  “Tüm personelin özlük haklarında 400 TL artış oldu.” İbaresi ile ne kastediliyor anlamış değilim. Bu ifade ile şu an emekliler hariç aktif görevde olanları mı anlamamız gerekiyor ? Çünki emekli Asb.lara yansıyan bir şey yok. Açıklama yapabilirsiniz faydalı olur kanaatindeyim. Saygılarımla.

  Yanıt
 20. burhan tüm

  sayın başkan çalışmalarınızda kolaylıklar dilerken bir hususu aktarmak istedim.bence ilerde tekrar sorun yaşamamak için sorunu kaynağında çözmek gerekir.yeni kurulan sistemde[m.s.b.ünv.]neden hala asb. 2 yıllık mes.y.ok.bu ünv.herkes aynı koşulda alındığına göre mezuniyet neden farklı,ilk bin kişi sb.ikinci binkişi asb.diğerleri uzm.olarak mezun edilse sorun başdan çözülmezmi? ikincisi emekli olan[ devlet memurlarında da malesef yok] asb. eş ve çocuk yardımın ödemesinin devam etmesi,diğer bir konu malum şuan revaçta 3600 gösterge asb.bçvş.rütbesinde verilirse ekonomik sorunların%60 çözülür.sayğılarımla em.mlk.kd.bçvş.burhan tüm

  Yanıt
 21. Bahadır Kuzu

  Malulen emekli olanları da unutmamanız dileklerimle…

  Yanıt
 22. Erdem yılmaz

  İyi çalışmalar yaş haddinin herkes için 55 den 60 yaşa çıkması olumlu bir gelişme olmayıp mevcut çalışan ve emekli olmak için 55 yaşı bekleyen personel için 5 yıl fazla çalışmak zorunda bırakılması sonuçu doğurmamalıdır.Çünkü yeni emeklilik sisteminde yıpranma payının bir önemi kalmamış ve emekli olmak isteyen personel 55 yaşında emekli olabilecek 60 yaşına yükseltmek emekliliği bekleyen personelin 5 yıl fazladan çalışması anlamına gelmektedir.Kanun değişikliğinin mağduriyet yaratmaması için yaş haddinin 55 kalması istekli personelin 60 kadar çalışabilir ibaresi konması gerekir.Bilgilerinize yeni mağdurlar yaratmayın!!!

  Yanıt
 23. İlhami Deni

  İyi çalışmalar yaş haddinin herkes için 55 den 60 yaşa çıkması olumlu bir gelişme olmayıp mevcut çalışan ve emekli olmak için 55 yaşı bekleyen personel için 5 yıl fazla çalışmak zorunda bırakılması sonuçu doğurmamalıdır.Çünkü yeni emeklilik sisteminde yıpranma payının bir önemi kalmamış ve emekli olmak isteyen personel 55 yaşında emekli olabilecek 60 yaşına yükseltmek emekliliği bekleyen personelin 5 yıl fazladan çalışması anlamına gelmektedir.Kanun değişikliğinin mağduriyet yaratmaması için yaş haddinin 55 kalması istekli personelin 60 kadar çalışabilir ibaresi konması gerekir.Bilgilerinize yeni mağdurlar yaratmayın!!!

  Yanıt
 24. M.Asb.Çetin Altan

  Sayın Başkanımız ve sayınyöneticelerimize çok teşekkür ederim çalışmalarından onur ve gurur duyuyoruz sonsuz sevgi ve saygılarımı sunarız emrinizdeyiz komutanım

  Yanıt
 25. Gökhan COŞKUN

  Emekli asb.larda yapılması olası iyileştirmelerde hiç bir fark olmayan emekli asb.kaynaklı yb.altı rütbedeki subayların da göz ardı edilmemesi önem arz etmektedir.Saygılarımla.

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TEMAD Genel Başkanlık Kültür Mh. Cemre Sk. No: 12 Kat: 4 ve 5 Kolej-Ankara 
Tel: 0 312 433 33 93 Fax: 0 312 433 33 92 E-posta: temad@temad.org
TEMAD | Tüm Hakları Saklıdır ©